top of page

Od kilkunastu lat prowadzę aktywną działalność popularyzatorską i edukacyjną, komercyjnie lub pro bono publico, przede wszystkim w zakresie kultury i sztuki meksykańskiej. O tym, czego nauczyły mnie słynne artystyki meksykańskie mówiłam podczas TEDxWarsawWomen. Zorganizowałam kilkadziesiąt spotkań kulturalnych w ramach działalności Polsko-Meksykańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Bocian&Nopal (dziesiątki wykładów oraz m.in. wystawę polsko-meksykańską MOSTY. Od Wisły po río Bravo w 2016 roku czy cykl koncertów zespołu Ópera de la Calle w 2013 roku, m.in. w krakowskiej Piwnicy pod Baranami). Przeprowadziłam również kilkanaście wykładów na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, a także dwa spotkania na Uniwersytecie Dzieci. Zrealizowałam cykl warsztatów poświęconych kreatywności w nauczaniu dla młodych nauczycieli języków obcych. Prowadziłam również spotkania komercyjne na temat Meksyku podczas firmowych spotkań integracyjnych. Zorganizowałam warsztaty poświęcone kulturze polskiej na Kubie, a także 10 spotkań młodych artystów meksykańskich na świecie w l. 2009-2018 (4 w Meksyku, 3 w Polsce, 1 w Hiszpanii, 1 w Australii), przy wsparciu Ambasady Meksyku. Od 2021 organizuję globalne spotkania meksykanistyczne SOLARIX (Sociedad-Literatura-Arte-Idioma-Xenofilia). 

Wielokrotnie byłam zapraszana do audycji i programów radiowych i telewizyjnych oraz instytucji edukacyjnych jako ekspertka nt. Meksyku oraz młodej sztuki meksykańskiej. Kilka miesięcy temu mówiłam w Strefie Kultur Uniwersytetu SWPS na temat sytuacji kobiet w Meksyku. Polecam również kilka ciekawych, archiwalnych spotkań (tu np. można obejrzeć rozmowę ze mną podczas spotkania w domu kultury Estación Palabra w Nuevo Laredo, natomiast tu wysłuchać nagrania ze zrealizowanego w kwietniu 2019 r. spotkania w Collegium Civitas, poświęconego meksykańskiej narkorzeczywistości). W 2018 roku prowadziłam autorską audycję w języku hiszpańskim w IMI Radio w Warszawie: Diálogos itinerantes (zapraszam do wysłuchania zarejestrowanego programu nt. nauki i nauczania języków obcych). Informacje o moich projektach można znaleźć w wielu polskich i zagranicznych instytucjach kultury, w dużych ośrodkach miejskich, a także mniejszych miejscowościach.

Byłam pomysłodawczynią i "dobrym duchem" wydania pisma Zupełnie Inny Świat, poświęconego MeksykowiDo czasopisma turystycznego All Inclusive pisałam o malowniczej trasie pociągu El Chepe na północy Meksyku. O swoich doświadczeniach międzykulturowych w Meksyku - m.in. dla Cultura de Veracruz, zaś o polskiej transformacji oraz o sytuacji kobiet w Polsce dla La Palabra y el Hombre.

Jestem pomysłodawczynią i realizatorką Escuela Mexicana Abierta. Jest to niezależny projekt akademicki, stanowiący kompleksowy program zajęć na poziomie uniwersyteckim, obejmujący m.in. zagadnienia z kultury, historii, literatury, sytuacji kobiet w Meksyku oraz specyfiki meksykańskiej odmiany języka hiszpańskiego.  Wykłady EMA to inspiracje do prac dyplomowych, dodatkowa wiedza do pracy w turystyce, dyplomacji, przy projektach kulturalnych. Pierwsza edycja EMA odbyła się w 2011 roku przy wsparciu Ambasady Meksyku w Polsce. 

Moją pracę akademicką można śledzić m.in. na portalach Academia oraz Research Gate, gdzie można się zapoznać z moimi wybranymi publikacjami (z czasem zostaną uzupełnione; na razie znajduje się tam nieznaczna część moich prac - czasu na wszystko nie jest za dużo, a ja skupiam się raczej na pracy niż autopromocji).

"Pani Maja Zawierzeniec jest autorką wstępu do albumu  o Meksyku, który Grupa PSB  we współpracy z firmą Dragon wydała w  2018 roku.  Tego typu wydawnictwa są udostępniane od kilku lat jako upominki świąteczne interesariuszom naszej firmy. Pani Maja została poproszona do współpracy ze względu bogatą wiedzę  o tym pięknym kraju,  jego kulturze i historii.  Jesteśmy bardzo zadowoleni z przygotowanego materiału, który niewątpliwie wzbogaca część fotograficzną o bardzo ciekawe informacje o Meksyku" - Mirosław, Dyrektor Marketingu, Polskie Składy Budowlane

bottom of page